Projekt aranżacji plastycznej, merytorycznej oraz autorskich stanowisk interaktywnych wraz ze wskazaniem urządzeń i parametrów wkładu multimedialnego dla nowej wystawy stałej Multimedialnej Izby Historii i Tradycji Wsi w Zelgnie

Error message

The file could not be created.

Wyzwanie:

Naszym zadaniem było przygotowanie koncepcji scenariusza merytorycznego oraz projektu plastycznego wystawy z autorskimi stanowiskami interaktywnymi wraz ze wskazaniem parametrów urządzeń i wyposażenia. W przestrzeni poddasza dawnej “Pastorówki” w Zelgnie, gdzie dziś mieści się Biblioteka, planowane jest otwarcie "Multimedialnej Izby Historii i Tradycji Wsi" - placówki z nowoczesnymi metodami edukacyjnymi. Priorytetem było nowoczesne przedstawienie tematu, aby folklor i kultura ludowa inspirowała głównie dzieci i młodzież.

Rozwiązanie:

Opracowanie powstało na podstawie rozmów z aktywnie działającym CIK- Centrum Inicjatyw Kulturalnych, Kołem Gospodyń Wiejskich, wójtem gminy Chełmża oraz zgłębiając bogatą tematykę tradycji ludowej i obyczajowości wsi. Ważne było ukazanie, że sztuka regionalna nie musi być kojarzona wyłącznie ze skansenem, lecz dziś można ją poddawać cyfrowym modyfikacjom, jak np. instalacja przestrzenna na całej długości wystawy, składająca się z generatywnych wzorów, których pierwowzorem są tradycyjne papierowe i słomkowe dekoracje zwane "pająkami". Na wystawie zarezerwowaliśmy też sporo miejsca na opowieść o zwyczajach związanych ze zmianą pór roku, religijnością, zabawami wiejskimi, obrzędami oraz opowieściami bajek i baśni przez seniorów.

Efekt:

Na powierzchni użytkowej ponad 80 m² poddasza zaprojektowaliśmy 20 stanowisk interaktywnych i multimedialnych. Znajdą się tam gry ruchowe, zabawy dźwiękowe, słuchowiska legend i przypowieści z morałem. W Multimedialnej Izbie Historii i Tradycji Wsi zaprojektowaliśmy też stanowiska, które w połączeniu projection mapping, rzeczywistości rozszerzonej, filmów, animacji i interaktywnych prezentacji opowiadać będą o obrzędowości ludowej, rozwiniętej kulturze agrarnej regionu, partonach religijnych, ciężkiej pracy kobiet, czy przypominać będą, jak ważnym także dziś o szacunku do chleba i pszczół.Dodatkowo zaplanowaliśmy przygotowanie kilku niespodzianek edukacyjnych na terenie obiektu oraz wymyśliliśmy wielkoformatowy znaku informacyjny, który będzie widoczny z autostrady i zachęcać ma do odwiedzenia tej niezwykłej placówki. Zaproponowaliśmy także przygotowanie wysokiej jakości wizualizacje nowej wystawy stałej w formie interaktywnej panoramy 360° projektowanego wnętrza, aby realnie zaprezentować naszą wizję miejsca i przyszłych stanowisk.

Zapraszam już dziś do obejrzenia interaktywnej panoramy 360° koncepcji:

muzeum_malwa_koncepcja_2_1x1 viska: studnia i klapliczka widok ze shodów