Wyzwanie:
Zostaliśmy zaproszeni do przygotowania wystawy multimedialnej w kompleksie parkowo-pałacowym w Gołotczyźnie koło Ciechanowa. W miejscu tym obecnie mieści się Muzeum Pozytywizmu, oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Dawniej, na przełomie XIX i XX wieku Aleksandra Bąkowska- intelektualista i społecznik o proweniencji szlacheckiej, ufundowała tu szkoły, w trudnych dla polskości czasach zaboru rosyjskiego.Rozwiązanie:
Wspólnie z etnografem i kuratorką wystawy Panią Ireną Kotowicz-Borowy przygotowaliśmy kilka nowatorskich stanowisk interaktywnych. W oryginalnych wnętrzach “Dworu Aleksandry Bąkowskiej”, “Krzewni”- w której mieszkał Aleksander Świętochowski, czołowy polski pozytywista oraz przeniesionym z Mężenina-Wędłowic “Dworku drobnoszlacheckim” dyskretnie nakreślamy proces przekształcenia drobnej szlachty w warstwę inteligencką.
Docieramy do korzeni rodowych, odnajdujemy skoligacenia z Gruzinami, mieszkańcami Litwy, Białorusi czy Ukrainy, którzy pochodzą z terenów Mazowsza.
Ożywiliśmy także postaci: Aleksandry Bąkowskiej, Aleksandra Świętochowskiego, Franciszka Rajkowskiego i Jadwigi Dziubińskiej w dyskusji na temat idei pozytywistycznych i pracy u podstaw.
Przygotowaliśmy także stanowisko rzeczywistości rozszerzonej, bo to najlepsze medium na pokazanie obiektów architektonicznych i inżynieryjnych, których już nie ma.Efekt:
W trzech obiektach ekspozycja składa się z kina, interaktywnego drzewa genealogicznego- słuchowiska, księgi szlacheckiej sterującej obrazem, rozmowy ożywionych pozytywistów z portretów, pokazaliśmy przepiękne modele 3D w rzeczywistości rozszerzonej oraz kilka innych niespodzianek. Gołotczyzna to inspirujące miejsce z charakterem, którego atmosferę trzeba poczuć samemu.