WYSTAWA WYCHODZI POZA MURY MUZEUM

Nowoczesne ekspozycje nie zamykają się już tylko w ścianach budynków. Często tematyka wychodzi poza mury instytucji by aktywizować społeczność, zbierać informacje, prowadzić badania naukowe.


Pierwszym etapem projektowania ekspozycji jest wizja lokalna. To na tym spotkaniu możemy “nakarmić się” atmosferą, klimatem i dostrzec wyjątkowość miejsca dla którego mamy przygotować nowoczesny, cyfrowy storytelling.

Znak informacyjny w formie przekształconego generatywnie kwiatu malwy, widoczny z autostrady ma zachęcać do odwiedzenia multimedialnej wystawy o tematyce ludowości i historii wsi.


Muzealne centrum informacji - cyfrowa baza wiedzy

Interesującym przykładem, kiedy rozmowy z pomysłodawcami i praca nad tematem daje nieoczekiwany rezultat jest stanowisko zatytułowane “Ściana pamięci”, które stanęło w muzeum upamiętniającym ofiary niemieckiego obozu jenieckiego z czasów II Wojny Światowej w Królikowie koło Olsztynka. Stanowisko w symbolicznej formie nawiązuje do niezrealizowanego samorządowego pomysłu o potrzebie budowy pomnika w miejscu, drugiego największego wówczas obozu jenieckiego w Prusach Wschodnich. Wsłuchując się w opinie zainteresowanych tym tematem mieszkańców i samego zamawiającego, nawiązaliśmy do pierwotnych zamierzeń. Naszą intencją było zaprojektowanie rozwiązania, które spełniałoby dwie funkcje:  miejsca pamięci około 650 tysięcy ofiar obozu oraz naukowego narzędzia- cyfrowego archiwum.

Monumentalna instalacja wykonana z betonu konstrukcyjnego o podstawie nawiązującej do samego obszaru obozu, prezentuje sekwencję numerów obozowych, generowaną na podstawie bazy danych wszystkich zidentyfikowanych jeńców wojennych.

Stanowisko zostało zintegrowane ze stroną internetową oraz infokioskiem “Muzealne centrum informacji o byłych więźniach” tak, aby zarówno goście placówki, jak i odwiedzający stronę internetową muzeum mogli nie tylko odnaleźć, ale i dodać cenne informacje o jeńcach. Istotną wartością tego pomysłu było, aby archiwum było dostępne zarówno dla zwiedzających, jak i osób wizytujących muzeum zdalnie, czyli za pośrednictwem internetu.

Dzięki kompleksowemu podejściu do projektu zaproponowaliśmy rozwiązanie łączące niesłychanie istotne cele: upamiętnienia ofiar oraz możliwości prowadzenia prac naukowych dając miejsce do opowiedzenia historii o więźniach z: Polski, Francji, Belgii, Rosji, Serbii, Włoch… 

Również położenie stanowiska w przestrzeni placówki było przemyślane tak, aby już na samym wejściu do sali, która przywołuje realia obozu, monumentalna konstrukcja wyświetlająca kolejne numery obozowe jeńców, stanowiła świetlisty- symboliczny punkt znajdujący się na jej końcu.


Cyfrowa rekonstrukcja

Ciekawa historia związana z okolicznymi ruinami potężnego, a dziś zapomnianego Mauzoleum Hinderburga, stanowiła impuls do przygotowania autorskiego projektu instalacji interaktywnej opartej na technologii rzeczywistości rozszerzonej. Na oryginalnym planie architektonicznym budowli- oktagonie, umieszczonym na podeście, przy pomocy “cyfrowego oka” wyświetlana jest wirtualna budowla.

Na naszych oczach powstaje osiem, dawniej 20-metrowych wież z czerwonej cegły w pełnej trójwymiarowej krasie. Technologia ta idealnie nadawała się do odtworzenia i zaprezentowania w 3D tajemniczego, dzisiaj już nieistniejącego obiektu nieopodal Olsztynka.

Ta historia przyciąga i zasługuje na poznanie, a fakt, że zachował się jeden z elementów tego obiektu- kamienna rzeźba lwa, dziś stojąca przed wejściem do muzeum nadaje ekspozycji szerszego kontekstu.


Pomysłowość i doświadczenie projektantów są niezbędne, aby mieć pewność otrzymania efektu synergii nauki i technologii już na wczesnym etapie planowania wystawy, a jasno sprecyzowany zakres ekspozycji pozwala zarówno wykonawcy, jak i zamawiającemu uniknąć niechcianych nieporozumień czy niespodzianek podczas realizacji.

Next
Next

KONCEPCJA - PROFESJONALNA DOKUMENTACJA!