POMYSŁ, KONCEPCJA AKCJA!

Od pomysłu do otwarcia wystawy kręta i formalnie długa droga. Aby realizacja przebiegała bez nieoczekiwanych przeszkód i kosztownych niespodzianek, ważne jest odpowiednie zaplanowanie etapów realizacji.

Punktem wyjścia powinno być przygotowanie koncepcji wystawy,
czyli wielobranżowego dokumentu zawierającego:

  • scenariusz plastyczny,

  • merytoryczny

  • i technologiczny ekspozycji.

Posiadanie przez inwestora dobrze opracowanej koncepcji wystawy jest niejako drogowskazem przez wszystkie etapy produkcji oraz cenną wytyczną na etapie planowania funduszy na realizację.


WIELOBRANŻOWO, INTERDYSCYPILNARNIE, GUSTOWNIE I Z WYCZUCIEM

Projekt koncepcyjny wystawy służy do zdefiniowania oczekiwań, określenia adresatów inwestycji oraz zaprezentowania oprawy plastycznej, estetyki i atmosfery nowego miejsca. Koncepcja ekspozycji powinna zawierać scenariusz wystawy ze wskazaniem wybranych akcentów narracji oraz precyzyjnie określać zakres merytoryczny każdego stanowiska.

Szczegółowo i specjalistycznie przygotowany przez nas projekt wystawy to dokument zawierający także wytyczne technologiczne dla stanowisk wrażeniowych i informatywnych.

Określamy metody i techniki realizacji prezentacji multimedialnych, wskazujemy najodpowiedniejsze urządzenia, podpowiadamy materiały źródłowe danego zagadnienia. Podajemy również dokładne ilości treści, długości filmów, nagrań dźwiękowych, lektorskich czy animacji, aby przed rozpoczęciem prac znać dokładnie wartość projektu i móc się do niego przygotować.


INSPIRACJA - REALIZACJA

Tematyka wystawy, która ma być zaprezentowana i wiedza naukowa z nią związana to oczywiście podstawa, natomiast aby dane zagadnienie dobrze przedstawić warto skorzystać z bogatego języka architektury, sztuk wizualnych, teatru i nowych mediów.

Zaproponowanie zapadających w pamięć atrakcji, które mają zaowocować z łatwością przyswojoną wiedzą, bo zdobytą poprzez zabawę czy własny eksperyment, wymaga pomysłowości, znajomości technologii różnych dziedzin, a także otwartości i zrozumienia miejsca i kontekstu. Projektowanie wystawy musi opierać się na doświadczeniu w budowaniu ekspozycji, aby proponowane rozwiązania były możliwe do realizacji. Dlatego posiadając w naszym zespole specjalistów rozmaitych dziedzin, poszukujemy w kraju i za granicą inspiracji, aby oferować najnowocześniejsze i efektywne rozwiązania oraz nieustannie szkolić warsztat. 

I tak rodzi się pomysł

W miejskiej bibliotece we wsi położonej przy trasie A1, zaledwie 30 km na północ od Torunia lokalny samorząd gminy Chełmża w woj. kujawsko-pomorskim wraz Panią dyrektor Centrum Inicjatyw Kulturalnych postanowili utworzyć “Multimedialną Izbę Historii i Tradycji Wsi”. Na miejsce spotkań dzieci, młodzieży, a weekendowo całych rodzin, zaplanowano poddasze historycznego budynku- dawnej pastorówki, a dziś biblioteki. Prężnie działające lokalne koła zainteresowań zauroczyły nas tworzonymi podczas zajęć, przecudnej urody wycinankami z kolorowej bibuły w formie pomponów, które zawieszone pod sufitem stawały się ludowymi żyrandolami.

Inspiracja

W nietypowej przestrzeni poddasza zaproponowaliśmy zamocowanie pod stropem, rozciągniętego na całej powierzchni sali, dekoracyjnego motywu ludowego “pająka” zbudowanego z licznych “pąków”. “Pąki” oraz ich ażurowa konstrukcja zostały tak zaaranżowane, aby  tworzyły niepowtarzalną, wielkoformatową sztukę generatywną. Istotna dla nas była również kolorystyka, nie tak tęczowa jak tradycyjne ozdoby, lecz przybierająca barwy biało-czerwone, aby pamiętać, że mówimy o bogatej tradycji i historii polskiej wsi.

W pracy nad umiejętnym łączeniem celu wystawy z metodami prezentacji zwracamy także uwagę na czasami niezauważalnych detal, który odpowiednio zaaranżowany może stać się tematem przewodnim. Jednym z efektów wyczucia i wrażliwości na historię, lokalne zwyczaje i estetykę przestrzeni stał się “pająk” w Zelgnie.

Naszym celem było podpowiedzenie, zwłaszcza młodemu pokoleniu, że mówienie o sztuce ludowej nie musi być wyłącznie bezpośrednim odtworzeniem tradycji, ale może też przybrać nowoczesną i twórczą formę. Chcieliśmy zainspirować i pokazać, jak efektowne może być współczesne nawiązanie do polskiego folkloru.

Pomysł to nie wszystko, trzeba wiedzieć jak go zrealizować

Opracowując koncepcję interaktywnej wystawy nie zapomnieliśmy o przekazaniu wskazówek i wytycznych dla zachowania bezpieczeństwa przeciwpożarowego i wytrzymałościowego instalacji. Do wykonania tego przestrzennego elementu dekoracyjnego zaproponowaliśmy użycie tiulu niepalnego do “pąków”, mosiężnych rurek modelarskich do połączenia oraz przymocowanie całości na stalowych linkach do konstrukcji stropów. Całość będzie wyglądała delikatnie, jednocześnie spełniając wymagania wytrzymałości, bezpieczeństwa i niepalności.

Na wystawach wspieranych przez multimedia warto pamiętać, że nowoczesne są to nie tylko infokioski dotykowe czy kosztowne i często trochę na siłę umieszczane stoły interaktywne. Multimedia to cała gama środków wyrazu, cały alfabet, nie pozostańmy tylko przy pierwszych literach…


Przykładem na niestandardowe kreowanie wystawy jest stanowisko “doświadczalne” o tytule “O!Porządek domowy” w Multimedialnej Izbie Historii i Tradycji Wsi w Zelgnie.

Naszym zamiarem było dosłowne zaprezentowanie za pośrednictwem technologii, ciężkiej fizycznie, codziennie powtarzanej, mozolnej pracy kobiet w ubiegłych stuleciach. Uświadomienie przez własny wysiłek trudu dnia, gdy nie było automatycznych pralek, zaopatrzonych sklepów odzieżowych z bogatym asortymentem, czy prawie zawsze otwartych sklepów osiedlowych to niezapomniane doświadczenie, które z pewnością pozwoli docenić współczesne udogodnienia.

Do tego celu zaproponowaliśmy interaktywne połączenie rzeczywistego eksponatu - starego magla z animacją wyświetlaną na ekranie.

Tym sposobem zobligowaliśmy zwiedzającego do kręcenia korbą, aby odegrała się animacja poklatkowa przedstawiająca wysiłek kobiety przy powtarzalnych zajęciach. Im dłużej potencjalny “odkrywca” stanowiska będzie kręcić korbą, tym ma większą szansę na poznanie kolejnych czynności, a wśród nich są jeszcze ubijanie masła z mleka, maglowanie bielizny, pranie na tarze itp.

Stanowisko jednoznacznie i zarazem angażujący sposób pokazuje, jak wymagającymi i czasochłonnymi zajęciami zajmowały się dawniej kobiety, aby utrzymać domostwo w należytym porządku.


Pomysłowość i doświadczenie projektantów są niezbędne, aby mieć pewność otrzymania efektu synergii nauki i technologii już na wczesnym etapie planowania wystawy, a jasno sprecyzowany zakres ekspozycji pozwala zarówno wykonawcy, jak i zamawiającemu uniknąć niechcianych nieporozumień czy niespodzianek podczas realizacji.

Previous
Previous

CZY MULTIMEDIA W MUZEUM STRASZĄ?

Next
Next

NAJWAŻNIEJSI SĄ LUDZIE.