HISTORIA SUKCESU, SUKCES HISTORII.

Działdowo to urokliwe, około 20-tysięczne miasto położone na pograniczu Mazur i Mazowsza. Historycznie wpisuje się w wydarzenia i tradycję związaną ze Szlakiem Grunwaldzkim. Lokalny samorząd poszukiwał możliwości zwiększenia ruchu turystycznego, a okazja taka się nadarzyła w ramach programu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Bazując na historycznym dziedzictwie oraz potencjale popularnej w Europie legendzie, powstał pomysł Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego. Dodatkowym argumentem była możliwość remontu zabytkowego ratusza oraz nadanie mu nowej funkcji. Projekt został zakwalifikowany na pierwszej pozycji listy rankingowej w Urzędzie Marszałkowskim, a naszym zadaniem było kompleksowe opracowanie i realizacja systemu multimedialnego i interaktywnego oraz wszystkich treści cyfrowych dla nowej placówki.

Dlaczego interaktywne?

Dlaczego Muzeum? To już wspomnieliśmy- ciekawe i wielowątkowe zagadnienie, a przede wszystkim położenie i historia miasta. A dlaczego interaktywne? Dla kształtującej się nowej placówki naukowej wykorzystanie multimedialnych środków wyrazu to świetna metoda na niebanalne przybliżenie omawianych tematów. 

To także możliwość wirtualnego uzupełnienia zbiorów, gdy oryginalne zabytki są dopiero gromadzone. Bogata i często skomplikowana wiedza, aż prosi się o zaprezentowanie w nowoczesnej i przystępnej formie. 

Interaktywne, czyli jakie?

Na ponad 500m² muzeum przygotowaliśmy i zaprogramowaliśmy ponad 40 nowoczesnych stanowisk w trzech językach. Przestrzeń wypełniliśmy: nastrojowym oświetleniem z niezwykłą grą świateł, specjalnie opracowanymi kompozycjami muzycznymi tła dźwiękowego sal, ciekawymi projekcjami, nowatorskimi stanowiskami interaktywnymi, które przedstawiają realia średniowiecznego życia.

W salach znaczna część wiedzy jest prezentowana na dużych: 35 i 42-calowych ekranach dotykowych, na których zawarliśmy wnikliwie przygotowane i uzgodnione teksty, mapy interaktywne, ryciny, ilustracje, a także animacje 3D. Całość wyraziście maluje obraz życia piętnastowiecznej Europy oraz pozwalają na zbudowanie klimatu w świeżo wyremontowanych pustych przestrzeniach.

Ekspozycję interaktywną zaprojektowaliśmy i zaprogramowaliśmy tak, aby urządzenia multimedialne, oświetlenie oraz podkład muzyczny sal były  uruchamiane i wyłączane przez intuicyjną w obsłudze, autorską aplikację dla pracowników pt. “e-kustosz”.

Nieszablonowa atmosfera

W sali pierwszej na zwiedzającego czekają 3 wielkoformatowe projekcje, na których ukazane są animacje wprowadzające w historię i początki Zakonu Krzyżackiego. Niesamowitego klimatu sali nadaje, nagrany specjalnie na potrzeby wystawy- chór. Chorały śpiewane są oryginalnie w języku łacińskim i wyłącznie przez mężczyzn, ponieważ w tamtych czasach tylko oni mogli być wykonawcami pieśni religijnych.

Bitwa pod Grunwaldem - trójwymiarowa animacja

Swego rodzaju “muzealną wisienką na historycznym torcie” jest animacja 3D prezentująca przebieg Bitwy pod Grunwaldem, stanowiącej punkt zwrotny w wielkiej wojnie Polski z Zakonem z lat 1409 - 1411. Historię tą opowiedzieliśmy głosem lektora, który wprowadza nas w tajniki strategicznych przygotowań do wojny, omawia przyczyny i skutki konfliktu oraz przedstawia taktyczne działania stron podczas starcia. Całość uzupełniliśmy zaanimowanymi, niezwykle plastycznymi ilustracjami, ręcznie malowanymi przez pana Marka Szyszko, który jest jednym z najlepszych ilustratorów w Polsce. Z pietyzmem odtworzone detale strojów i uzbrojenia, trójwymiarowa animacja, projekcja o powierzchni 1,5m²  to współczesna wersja, informatywnej mapy sztabowej i prezentacja, która na długo pozostaje w pamięci zwiedzających.

Innowacyjnie i edukacyjnie

Jedną z pionierskich w polskim muzealnictwie metod prezentacji, jakie zastosowaliśmy w nowej placówce, była technologia rzeczywistości rozszerzonej. Technika ta pozwala na oddanie w dłonie zwiedzających trójwymiarowych i interaktywnych modeli narzędzi, urządzeń, machin, a nawet budowli już nieistniejących. Cyfrowe i w 3D odtworzenie obiektów pozwala na ich niemalże fizyczne dotknięcie, swobodną interakcję i przede wszystkim zrozumienie mechanizmów działania, dzięki czemu nauczamy efektywnie przez zabawę i doświadczenie. 

Nie zapomnieliśmy też o najmłodszych i specjalnie dla nich przygotowaliśmy interaktywny komiks, który disneyowską stylistyką obrazuje lokalną legendę o Dobrej Pani z działdowskiego zamku. Popularną rozrywką, nie tylko wśród dzieci, jest również stanowisko interaktywne tzw. “interaktywna garderoba”, która pozwala wirtualnie odziać się w dowolny kostium z epoki, zrobić sobie zdjęcie i wysłać “elektroniczną pocztówkę” w dowolny zakątek świata… cóż za reklama muzeum!

PEŁEN SUKCES!

W 2014  Muzeum w Działdowie zostało laureatem  ogólnopolskiego plebiscytu “7 nowych cudów Polski” organizowanego przez magazyn National Geographic Traveler. A w 2016 roku w Portugalii otrzymało wyróżnienie za “innowacje i unikalne połączenie najnowszej technologii z lokalną i regionalną historią oraz dziedzictwem kulturowym”.

Niepowtarzalność wystawy oraz świetna praca pracowników placówki w zakresie promocji zaowocowały ogólnopolskimi sukcesami. Zdobyty rozgłos przełożył się na wynik ogłoszonego przez prestiżowy magazyn podróżniczy National Geographic Traveler ogólnopolskiego plebiscytu na “7 nowych cudów Polski” w 2014 roku. Zdobyte głosy oraz popularność tego oryginalnego miejsca spowodowało, że muzeum w jednym rzędzie dumnie prezentuje się na mapie atrakcji Polski, obok takich inwestycji jak ulica OFF Piotrkowska w Łodzi czy park historyczny- Brama Poznania.

Działdowskie muzeum przez niespełna 5 lat funkcjonowania odwiedziło blisko 100.000 turystów z kraju i zagranicy, zbierając przy tym nieprzebraną ilość pozytywnych recenzji. To jedyne w swoim rodzaju miejsce już na stałe wpisało się w turystyczny szlak wiodący z Mazowsza na Mazury.

W 2015 r. Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego przyznał działdowskiej placówce Laur „Najlepszym z Najlepszych” w kategorii turystyka. 

O wpływie, jaki nowe muzeum miało na 20-tysięczne miasto niech świadczy fakt, że w lokalnych restauracjach pojawiły się średniowieczne potrawy opisywane na jednym z pysznych stanowisk. Rok później- w czerwcu 2016 roku w Vizeli (Portugalia) w trakcie zgromadzenia ogólnego Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Cittaslow, został rozstrzygnięty konkurs na najlepsze praktyki w miastach Cittaslow. W tamtej edycji nagrodę specjalną otrzymało właśnie muzeum w Działdowie za innowacje i unikalne połączenie najnowszej technologii z lokalną i regionalną historią oraz dziedzictwem kulturowym. 

Muzeum w Działdowie to świetny przykład potwierdzający, że pracowitość i odwaga sięgania po nowe może dać niezwykle satysfakcjonujące rezultaty.

Previous
Previous

POKAZAĆ TO CZEGO NIE MA - RZECZYWISTOŚĆ ROZSZERZONA

Next
Next

CZY MULTIMEDIA W MUZEUM STRASZĄ?